E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
selektionéieren selektionieren (D)sélectionner (F)
Stammformen selektionéierenselektionéiertselektionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echselektionéieren
duselektionéiers
hien/si,hatt/etselektionéiert
mirselektionéieren
dirselektionéiert
siselektionéieren
Passé composé
echhuselektionéiert
duhuesselektionéiert
hien/si,hatt/ethuetselektionéiert
mirhuselektionéiert
dirhuttselektionéiert
sihuselektionéiert
Plus-que-parfait
echhatselektionéiert
duhasselektionéiert
hien/si,hatt/ethatselektionéiert
mirhateselektionéiert
dirhatselektionéiert
sihateselektionéiert
Futur I
echwäert selektionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert selektionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifselektionéieren
dugéifsselektionéieren
hien/si,hatt/etgéifselektionéieren
mirgéifeselektionéieren
dirgéiftselektionéieren
sigéifeselektionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättselektionéiert
duhässselektionéiert
hien/si,hatt/ethättselektionéiert
mirhätteselektionéiert
dirhättselektionéiert
sihätteselektionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierselektionéier!
Plurielselektionéiert!
selektionéiert
selektionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiselektionéiert
dugëssselektionéiert
hie/si,hatt/etgëttselektionéiert
mirgiselektionéiert
dirgittselektionéiert
sigiselektionéiert
Passé composé
echsiselektionéiert ginn
dubassselektionéiert ginn
hien/si,hatt/etassselektionéiert ginn
mirsiselektionéiert ginn
dirsiddselektionéiert ginn
sisiselektionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarselektionéiert ginn
duwaarsselektionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarselektionéiert ginn
mirwareselektionéiert ginn
dirwaartselektionéiert ginn
siwareselektionéiert ginn
Futur I
echwäert selektionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert selektionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif selektionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif selektionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier selektionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles