E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versenken versenken (D) – engloutir qc (F)
Stammformen versenkenversenktversenkt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversenken
duversenks
hien/si,hatt/etversenkt
mirversenken
dirversenkt
siversenken
Pass compos
echhuversenkt
duhuesversenkt
hien/si,hatt/ethuetversenkt
mirhuversenkt
dirhuttversenkt
sihuversenkt
Plus-que-parfait
echhatversenkt
duhasversenkt
hien/si,hatt/ethatversenkt
mirhateversenkt
dirhatversenkt
sihateversenkt
Futur I
echwäert versenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversenken
dugéifsversenken
hien/si,hatt/etgéifversenken
mirgéifeversenken
dirgéiftversenken
sigéifeversenken
Conditionnel Pass compos
echhttversenkt
duhssversenkt
hien/si,hatt/ethttversenkt
mirhätteversenkt
dirhttversenkt
sihätteversenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversenk!
Plurielversenkt!
versenkt
versenken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversenkt
dugëssversenkt
hie/si,hatt/etgëttversenkt
mirgiversenkt
dirgittversenkt
sigiversenkt
Pass compos
echsiversenkt ginn
dubassversenkt ginn
hien/si,hatt/etassversenkt ginn
mirsiversenkt ginn
dirsiddversenkt ginn
sisiversenkt ginn
Plus-que-parfait
echwarversenkt ginn
duwaarsversenkt ginn
hien/si,hatt/etwarversenkt ginn
mirwareversenkt ginn
dirwaartversenkt ginn
siwareversenkt ginn
Futur I
echwäert versenkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versenkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versenkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versenkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versenkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
senken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles