E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versenk-en versenken (D)engloutir qc (F)
Stammformen versenk-enversenk-tversenk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversenk-en
duversenk-s
hien/si,hatt/etversenk-t
mirversenk-en
dirversenk-t
siversenk-en
Pass compos
echhuversenk-t
duhuesversenk-t
hien/si,hatt/ethuetversenk-t
mirhuversenk-t
dirhuttversenk-t
sihuversenk-t
Plus-que-parfait
echhatversenk-t
duhasversenk-t
hien/si,hatt/ethatversenk-t
mirhateversenk-t
dirhatversenk-t
sihateversenk-t
Futur I
echwäert versenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversenk-en
dugéifsversenk-en
hien/si,hatt/etgéifversenk-en
mirgéifeversenk-en
dirgéiftversenk-en
sigéifeversenk-en
Conditionnel Pass compos
echhttversenk-t
duhssversenk-t
hien/si,hatt/ethttversenk-t
mirhätteversenk-t
dirhttversenk-t
sihätteversenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversenk!
Plurielversenk-t!
versenk-t
versenk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversenk-t
dugëssversenk-t
hie/si,hatt/etgëttversenk-t
mirgiversenk-t
dirgittversenk-t
sigiversenk-t
Pass compos
echsiversenk-t ginn
dubassversenk-t ginn
hien/si,hatt/etassversenk-t ginn
mirsiversenk-t ginn
dirsiddversenk-t ginn
sisiversenk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarversenk-t ginn
duwaarsversenk-t ginn
hien/si,hatt/etwarversenk-t ginn
mirwareversenk-t ginn
dirwaartversenk-t ginn
siwareversenk-t ginn
Futur I
echwäert versenk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versenk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versenk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versenk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versenk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
senk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles