E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aussėnner-en aussortieren (D)trier (F)
Stammformen aussėnner-ensėnner-t ausausge-sėnner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsėnner-en aus
dusėnner-s aus
hien/si,hatt/etsėnner-t aus
mirsėnner-en aus
dirsėnner-t aus
sisėnner-en aus
Passé composé
echhunnausge-sėnner-t
duhuesausge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethuetausge-sėnner-t
mirhunnausge-sėnner-t
dirhuttausge-sėnner-t
sihunnausge-sėnner-t
Plus-que-parfait
echhatausge-sėnner-t
duhasausge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethatausge-sėnner-t
mirhatenausge-sėnner-t
dirhatausge-sėnner-t
sihatenausge-sėnner-t
Futur I
echwäert aussėnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-sėnner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaussėnner-en
dugéifsaussėnner-en
hien/si,hatt/etgéifaussėnner-en
mirgéifenaussėnner-en
dirgéiftaussėnner-en
sigéifenaussėnner-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-sėnner-t
duhässausge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethättausge-sėnner-t
mirhättenausge-sėnner-t
dirhättausge-sėnner-t
sihättenausge-sėnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersėnner aus!
Plurielsėnner-t aus!
ausge-sėnner-t
aussėnner-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-sėnner-t
dugëssausge-sėnner-t
hie/si,hatt/etgëttausge-sėnner-t
mirginnausge-sėnner-t
dirgittausge-sėnner-t
siginnausge-sėnner-t
Passé composé
echsinnausge-sėnner-t ginn
dubassausge-sėnner-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-sėnner-t ginn
mirsinnausge-sėnner-t ginn
dirsiddausge-sėnner-t ginn
sisinnausge-sėnner-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-sėnner-t ginn
duwaarsausge-sėnner-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-sėnner-t ginn
mirwarenausge-sėnner-t ginn
dirwaartausge-sėnner-t ginn
siwarenausge-sėnner-t ginn
Futur I
echwäert ausge-sėnner-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-sėnner-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-sėnner-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-sėnner-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-sėnner-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofsėnner-ensėnner-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles