E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sėnner-en sortieren (D) – trier (F)
Stammformen sėnner-ensėnner-tge-sėnner-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsėnner-en
dusėnner-s
hien/si,hatt/etsėnner-t
mirsėnner-en
dirsėnner-t
sisėnner-en
Passé composé
echhuge-sėnner-t
duhuesge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethuetge-sėnner-t
mirhuge-sėnner-t
dirhuttge-sėnner-t
sihuge-sėnner-t
Plus-que-parfait
echhatge-sėnner-t
duhasge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethatge-sėnner-t
mirhatege-sėnner-t
dirhatge-sėnner-t
sihatege-sėnner-t
Futur I
echwäert sėnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sėnner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsėnner-en
dugéifssėnner-en
hien/si,hatt/etgéifsėnner-en
mirgéifesėnner-en
dirgéiftsėnner-en
sigéifesėnner-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-sėnner-t
duhässge-sėnner-t
hien/si,hatt/ethättge-sėnner-t
mirhättege-sėnner-t
dirhättge-sėnner-t
sihättege-sėnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersėnner!
Plurielsėnner-t!
ge-sėnner-t
sėnner-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-sėnner-t
dugëssge-sėnner-t
hie/si,hatt/etgëttge-sėnner-t
mirgige-sėnner-t
dirgittge-sėnner-t
sigige-sėnner-t
Passé composé
echsige-sėnner-t ginn
dubassge-sėnner-t ginn
hien/si,hatt/etassge-sėnner-t ginn
mirsige-sėnner-t ginn
dirsiddge-sėnner-t ginn
sisige-sėnner-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-sėnner-t ginn
duwaarsge-sėnner-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-sėnner-t ginn
mirwarege-sėnner-t ginn
dirwaartge-sėnner-t ginn
siwarege-sėnner-t ginn
Futur I
echwäert ge-sėnner-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sėnner-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-sėnner-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-sėnner-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-sėnner-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussėnner-enofsėnner-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles