E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sensibiliséieren sensibilisieren (D)sensibiliser (F)
Stammformen sensibiliséierensensibiliséiertsensibiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsensibiliséieren
dusensibiliséiers
hien/si,hatt/etsensibiliséiert
mirsensibiliséieren
dirsensibiliséiert
sisensibiliséieren
Passé composé
echhusensibiliséiert
duhuessensibiliséiert
hien/si,hatt/ethuetsensibiliséiert
mirhusensibiliséiert
dirhuttsensibiliséiert
sihusensibiliséiert
Plus-que-parfait
echhatsensibiliséiert
duhassensibiliséiert
hien/si,hatt/ethatsensibiliséiert
mirhatesensibiliséiert
dirhatsensibiliséiert
sihatesensibiliséiert
Futur I
echwäert sensibiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sensibiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsensibiliséieren
dugéifssensibiliséieren
hien/si,hatt/etgéifsensibiliséieren
mirgéifesensibiliséieren
dirgéiftsensibiliséieren
sigéifesensibiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsensibiliséiert
duhässsensibiliséiert
hien/si,hatt/ethättsensibiliséiert
mirhättesensibiliséiert
dirhättsensibiliséiert
sihättesensibiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersensibiliséier!
Plurielsensibiliséiert!
sensibiliséiert
sensibiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisensibiliséiert
dugësssensibiliséiert
hie/si,hatt/etgëttsensibiliséiert
mirgisensibiliséiert
dirgittsensibiliséiert
sigisensibiliséiert
Passé composé
echsisensibiliséiert ginn
dubasssensibiliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssensibiliséiert ginn
mirsisensibiliséiert ginn
dirsiddsensibiliséiert ginn
sisisensibiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsensibiliséiert ginn
duwaarssensibiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsensibiliséiert ginn
mirwaresensibiliséiert ginn
dirwaartsensibiliséiert ginn
siwaresensibiliséiert ginn
Futur I
echwäert sensibiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sensibiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sensibiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sensibiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sensibiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desensibiliséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles