E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
separéieren trennen (D)séparer (F)
Stammformen separéierenseparéiertseparéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echseparéieren
duseparéiers
hien/si,hatt/etseparéiert
mirseparéieren
dirseparéiert
siseparéieren
Passé composé
echhuseparéiert
duhuesseparéiert
hien/si,hatt/ethuetseparéiert
mirhuseparéiert
dirhuttseparéiert
sihuseparéiert
Plus-que-parfait
echhatseparéiert
duhasseparéiert
hien/si,hatt/ethatseparéiert
mirhateseparéiert
dirhatseparéiert
sihateseparéiert
Futur I
echwäert separéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert separéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifseparéieren
dugéifsseparéieren
hien/si,hatt/etgéifseparéieren
mirgéifeseparéieren
dirgéiftseparéieren
sigéifeseparéieren
Conditionnel Passé composé
echhättseparéiert
duhässseparéiert
hien/si,hatt/ethättseparéiert
mirhätteseparéiert
dirhättseparéiert
sihätteseparéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierseparéier!
Plurielseparéiert!
separéiert
separéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiseparéiert
dugëssseparéiert
hie/si,hatt/etgëttseparéiert
mirgiseparéiert
dirgittseparéiert
sigiseparéiert
Passé composé
echsiseparéiert ginn
dubassseparéiert ginn
hien/si,hatt/etassseparéiert ginn
mirsiseparéiert ginn
dirsiddseparéiert ginn
sisiseparéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarseparéiert ginn
duwaarsseparéiert ginn
hien/si,hatt/etwarseparéiert ginn
mirwareseparéiert ginn
dirwaartseparéiert ginn
siwareseparéiert ginn
Futur I
echwäert separéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert separéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif separéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif separéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier separéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles