E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbuddelen ausbuddeln, ausgraben (D)dterrer (F)to dig up (E)
Stammformen ausbuddelenbuddelt ausausgebuddelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbuddelen aus
dubuddels aus
hien/si,hatt/etbuddelt aus
mirbuddelen aus
dirbuddelt aus
sibuddelen aus
Pass compos
echhunnausgebuddelt
duhuesausgebuddelt
hien/si,hatt/ethuetausgebuddelt
mirhunnausgebuddelt
dirhuttausgebuddelt
sihunnausgebuddelt
Plus-que-parfait
echhatausgebuddelt
duhasausgebuddelt
hien/si,hatt/ethatausgebuddelt
mirhatenausgebuddelt
dirhatausgebuddelt
sihatenausgebuddelt
Futur I
echwäert ausbuddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebuddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbuddelen
dugéifsausbuddelen
hien/si,hatt/etgéifausbuddelen
mirgéifenausbuddelen
dirgéiftausbuddelen
sigéifenausbuddelen
Conditionnel Pass compos
echhttausgebuddelt
duhssausgebuddelt
hien/si,hatt/ethttausgebuddelt
mirhttenausgebuddelt
dirhttausgebuddelt
sihttenausgebuddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuddel aus!
Plurielbuddelt aus!
ausgebuddelt
ausbuddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebuddelt
dugëssausgebuddelt
hie/si,hatt/etgëttausgebuddelt
mirginnausgebuddelt
dirgittausgebuddelt
siginnausgebuddelt
Pass compos
echsinnausgebuddelt ginn
dubassausgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etassausgebuddelt ginn
mirsinnausgebuddelt ginn
dirsiddausgebuddelt ginn
sisinnausgebuddelt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebuddelt ginn
duwaarsausgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etwarausgebuddelt ginn
mirwarenausgebuddelt ginn
dirwaartausgebuddelt ginn
siwarenausgebuddelt ginn
Futur I
echwäert ausgebuddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebuddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebuddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebuddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebuddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abuddelenbuddelenerausbuddelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles