E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sequestréieren beschlagnahmen (D)séquestrer (F)
Stammformen sequestréierensequestréiertsequestréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsequestréieren
dusequestréiers
hien/si,hatt/etsequestréiert
mirsequestréieren
dirsequestréiert
sisequestréieren
Passé composé
echhusequestréiert
duhuessequestréiert
hien/si,hatt/ethuetsequestréiert
mirhusequestréiert
dirhuttsequestréiert
sihusequestréiert
Plus-que-parfait
echhatsequestréiert
duhassequestréiert
hien/si,hatt/ethatsequestréiert
mirhatesequestréiert
dirhatsequestréiert
sihatesequestréiert
Futur I
echwäert sequestréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sequestréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsequestréieren
dugéifssequestréieren
hien/si,hatt/etgéifsequestréieren
mirgéifesequestréieren
dirgéiftsequestréieren
sigéifesequestréieren
Conditionnel Passé composé
echhättsequestréiert
duhässsequestréiert
hien/si,hatt/ethättsequestréiert
mirhättesequestréiert
dirhättsequestréiert
sihättesequestréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersequestréier!
Plurielsequestréiert!
sequestréiert
sequestréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisequestréiert
dugësssequestréiert
hie/si,hatt/etgëttsequestréiert
mirgisequestréiert
dirgittsequestréiert
sigisequestréiert
Passé composé
echsisequestréiert ginn
dubasssequestréiert ginn
hien/si,hatt/etasssequestréiert ginn
mirsisequestréiert ginn
dirsiddsequestréiert ginn
sisisequestréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsequestréiert ginn
duwaarssequestréiert ginn
hien/si,hatt/etwarsequestréiert ginn
mirwaresequestréiert ginn
dirwaartsequestréiert ginn
siwaresequestréiert ginn
Futur I
echwäert sequestréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sequestréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sequestréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sequestréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sequestréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles