E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausbuddelen herausbuddeln (D)dterrer (F)
Stammformen erausbuddelenbuddelt erauserausgebuddelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbuddelen eraus
dubuddels eraus
hien/si,hatt/etbuddelt eraus
mirbuddelen eraus
dirbuddelt eraus
sibuddelen eraus
Pass compos
echhunnerausgebuddelt
duhueserausgebuddelt
hien/si,hatt/ethueterausgebuddelt
mirhunnerausgebuddelt
dirhutterausgebuddelt
sihunnerausgebuddelt
Plus-que-parfait
echhaterausgebuddelt
duhaserausgebuddelt
hien/si,hatt/ethaterausgebuddelt
mirhatenerausgebuddelt
dirhaterausgebuddelt
sihatenerausgebuddelt
Futur I
echwäert erausbuddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebuddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausbuddelen
dugéifserausbuddelen
hien/si,hatt/etgéiferausbuddelen
mirgéifenerausbuddelen
dirgéifterausbuddelen
sigéifenerausbuddelen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgebuddelt
duhsserausgebuddelt
hien/si,hatt/ethtterausgebuddelt
mirhttenerausgebuddelt
dirhtterausgebuddelt
sihttenerausgebuddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuddel eraus!
Plurielbuddelt eraus!
erausgebuddelt
erausbuddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgebuddelt
dugësserausgebuddelt
hie/si,hatt/etgëtterausgebuddelt
mirginnerausgebuddelt
dirgitterausgebuddelt
siginnerausgebuddelt
Pass compos
echsinnerausgebuddelt ginn
dubasserausgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etasserausgebuddelt ginn
mirsinnerausgebuddelt ginn
dirsidderausgebuddelt ginn
sisinnerausgebuddelt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgebuddelt ginn
duwaarserausgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgebuddelt ginn
mirwarenerausgebuddelt ginn
dirwaarterausgebuddelt ginn
siwarenerausgebuddelt ginn
Futur I
echwäert erausgebuddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebuddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgebuddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgebuddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgebuddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abuddelenausbuddelenbuddelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles