E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
buddelen buddeln (D) – creuser, fouiller (F) – to dig (E)
Stammformen buddelenbuddeltgebuddelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbuddelen
dubuddels
hien/si,hatt/etbuddelt
mirbuddelen
dirbuddelt
sibuddelen
Pass compos
echhugebuddelt
duhuesgebuddelt
hien/si,hatt/ethuetgebuddelt
mirhugebuddelt
dirhuttgebuddelt
sihugebuddelt
Plus-que-parfait
echhatgebuddelt
duhasgebuddelt
hien/si,hatt/ethatgebuddelt
mirhategebuddelt
dirhatgebuddelt
sihategebuddelt
Futur I
echwäert buddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebuddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbuddelen
dugéifsbuddelen
hien/si,hatt/etgéifbuddelen
mirgéifebuddelen
dirgéiftbuddelen
sigéifebuddelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebuddelt
duhssgebuddelt
hien/si,hatt/ethttgebuddelt
mirhättegebuddelt
dirhttgebuddelt
sihättegebuddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuddel!
Plurielbuddelt!
gebuddelt
buddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebuddelt
dugëssgebuddelt
hie/si,hatt/etgëttgebuddelt
mirgigebuddelt
dirgittgebuddelt
sigigebuddelt
Pass compos
echsigebuddelt ginn
dubassgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etassgebuddelt ginn
mirsigebuddelt ginn
dirsiddgebuddelt ginn
sisigebuddelt ginn
Plus-que-parfait
echwargebuddelt ginn
duwaarsgebuddelt ginn
hien/si,hatt/etwargebuddelt ginn
mirwaregebuddelt ginn
dirwaartgebuddelt ginn
siwaregebuddelt ginn
Futur I
echwäert gebuddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebuddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebuddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebuddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebuddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abuddelenausbuddelenerausbuddelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles