E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verseuchen verseuchen (D)polluer (F)
Stammformen verseuchenverseuchtverseucht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverseuchen
duverseuchs
hien/si,hatt/etverseucht
mirverseuchen
dirverseucht
siverseuchen
Pass compos
echhuverseucht
duhuesverseucht
hien/si,hatt/ethuetverseucht
mirhuverseucht
dirhuttverseucht
sihuverseucht
Plus-que-parfait
echhatverseucht
duhasverseucht
hien/si,hatt/ethatverseucht
mirhateverseucht
dirhatverseucht
sihateverseucht
Futur I
echwäert verseuchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verseucht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverseuchen
dugéifsverseuchen
hien/si,hatt/etgéifverseuchen
mirgéifeverseuchen
dirgéiftverseuchen
sigéifeverseuchen
Conditionnel Pass compos
echhttverseucht
duhssverseucht
hien/si,hatt/ethttverseucht
mirhätteverseucht
dirhttverseucht
sihätteverseucht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverseuch!
Plurielverseucht!
verseucht
verseuchen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverseucht
dugëssverseucht
hie/si,hatt/etgëttverseucht
mirgiverseucht
dirgittverseucht
sigiverseucht
Pass compos
echsiverseucht ginn
dubassverseucht ginn
hien/si,hatt/etassverseucht ginn
mirsiverseucht ginn
dirsiddverseucht ginn
sisiverseucht ginn
Plus-que-parfait
echwarverseucht ginn
duwaarsverseucht ginn
hien/si,hatt/etwarverseucht ginn
mirwareverseucht ginn
dirwaartverseucht ginn
siwareverseucht ginn
Futur I
echwäert verseucht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verseucht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verseucht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verseucht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verseucht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles