E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verseuch-en verseuchen (D)polluer (F)
Stammformen verseuch-enverseuch-tverseuch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverseuch-en
duverseuch-s
hien/si,hatt/etverseuch-t
mirverseuch-en
dirverseuch-t
siverseuch-en
Pass compos
echhuverseuch-t
duhuesverseuch-t
hien/si,hatt/ethuetverseuch-t
mirhuverseuch-t
dirhuttverseuch-t
sihuverseuch-t
Plus-que-parfait
echhatverseuch-t
duhasverseuch-t
hien/si,hatt/ethatverseuch-t
mirhateverseuch-t
dirhatverseuch-t
sihateverseuch-t
Futur I
echwäert verseuch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verseuch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverseuch-en
dugéifsverseuch-en
hien/si,hatt/etgéifverseuch-en
mirgéifeverseuch-en
dirgéiftverseuch-en
sigéifeverseuch-en
Conditionnel Pass compos
echhttverseuch-t
duhssverseuch-t
hien/si,hatt/ethttverseuch-t
mirhätteverseuch-t
dirhttverseuch-t
sihätteverseuch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverseuch!
Plurielverseuch-t!
verseuch-t
verseuch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverseuch-t
dugëssverseuch-t
hie/si,hatt/etgëttverseuch-t
mirgiverseuch-t
dirgittverseuch-t
sigiverseuch-t
Pass compos
echsiverseuch-t ginn
dubassverseuch-t ginn
hien/si,hatt/etassverseuch-t ginn
mirsiverseuch-t ginn
dirsiddverseuch-t ginn
sisiverseuch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverseuch-t ginn
duwaarsverseuch-t ginn
hien/si,hatt/etwarverseuch-t ginn
mirwareverseuch-t ginn
dirwaartverseuch-t ginn
siwareverseuch-t ginn
Futur I
echwäert verseuch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verseuch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verseuch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verseuch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verseuch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles