E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aussichen aussuchen (D) – fouiller (F)
Stammformen aussichensicht ausausgesicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsichen aus
dusichs aus
hien/si,hatt/etsicht aus
mirsichen aus
dirsicht aus
sisichen aus
Pass compos
echhunnausgesicht
duhuesausgesicht
hien/si,hatt/ethuetausgesicht
mirhunnausgesicht
dirhuttausgesicht
sihunnausgesicht
Plus-que-parfait
echhatausgesicht
duhasausgesicht
hien/si,hatt/ethatausgesicht
mirhatenausgesicht
dirhatausgesicht
sihatenausgesicht
Futur I
echwäert aussichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaussichen
dugéifsaussichen
hien/si,hatt/etgéifaussichen
mirgéifenaussichen
dirgéiftaussichen
sigéifenaussichen
Conditionnel Pass compos
echhttausgesicht
duhssausgesicht
hien/si,hatt/ethttausgesicht
mirhttenausgesicht
dirhttausgesicht
sihttenausgesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersich aus!
Plurielsicht aus!
ausgesicht
aussichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgesicht
dugëssausgesicht
hie/si,hatt/etgëttausgesicht
mirginnausgesicht
dirgittausgesicht
siginnausgesicht
Pass compos
echsinnausgesicht ginn
dubassausgesicht ginn
hien/si,hatt/etassausgesicht ginn
mirsinnausgesicht ginn
dirsiddausgesicht ginn
sisinnausgesicht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgesicht ginn
duwaarsausgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarausgesicht ginn
mirwarenausgesicht ginn
dirwaartausgesicht ginn
siwarenausgesicht ginn
Futur I
echwäert ausgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besichenduerchsichennnersicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles