E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbueren ausbohren (D)alser (F)to bore/ rebore (E)
Stammformen ausbuerenbuert ausausgebuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbueren aus
dubuers aus
hien/si,hatt/etbuert aus
mirbueren aus
dirbuert aus
sibueren aus
Pass compos
echhunnausgebuert
duhuesausgebuert
hien/si,hatt/ethuetausgebuert
mirhunnausgebuert
dirhuttausgebuert
sihunnausgebuert
Plus-que-parfait
echhatausgebuert
duhasausgebuert
hien/si,hatt/ethatausgebuert
mirhatenausgebuert
dirhatausgebuert
sihatenausgebuert
Futur I
echwäert ausbueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbueren
dugéifsausbueren
hien/si,hatt/etgéifausbueren
mirgéifenausbueren
dirgéiftausbueren
sigéifenausbueren
Conditionnel Pass compos
echhttausgebuert
duhssausgebuert
hien/si,hatt/ethttausgebuert
mirhttenausgebuert
dirhttausgebuert
sihttenausgebuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuer aus!
Plurielbuert aus!
ausgebuert
ausbueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebuert
dugëssausgebuert
hie/si,hatt/etgëttausgebuert
mirginnausgebuert
dirgittausgebuert
siginnausgebuert
Pass compos
echsinnausgebuert ginn
dubassausgebuert ginn
hien/si,hatt/etassausgebuert ginn
mirsinnausgebuert ginn
dirsiddausgebuert ginn
sisinnausgebuert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebuert ginn
duwaarsausgebuert ginn
hien/si,hatt/etwarausgebuert ginn
mirwarenausgebuert ginn
dirwaartausgebuert ginn
siwarenausgebuert ginn
Futur I
echwäert ausgebuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
buerenduerchbuerennobuerenopbuerenubuerenvirbueren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles