E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchsichen durchsuchen (D) – fouiller (F)
Stammformen duerchsichensicht duerchduerchgesicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsichen duerch
dusichs duerch
hien/si,hatt/etsicht duerch
mirsichen duerch
dirsicht duerch
sisichen duerch
Pass compos
echhunnduerchgesicht
duhuesduerchgesicht
hien/si,hatt/ethuetduerchgesicht
mirhunnduerchgesicht
dirhuttduerchgesicht
sihunnduerchgesicht
Plus-que-parfait
echhatduerchgesicht
duhasduerchgesicht
hien/si,hatt/ethatduerchgesicht
mirhatenduerchgesicht
dirhatduerchgesicht
sihatenduerchgesicht
Futur I
echwäert duerchsichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchsichen
dugéifsduerchsichen
hien/si,hatt/etgéifduerchsichen
mirgéifenduerchsichen
dirgéiftduerchsichen
sigéifenduerchsichen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgesicht
duhssduerchgesicht
hien/si,hatt/ethttduerchgesicht
mirhttenduerchgesicht
dirhttduerchgesicht
sihttenduerchgesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersich duerch!
Plurielsicht duerch!
duerchgesicht
duerchsichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgesicht
dugëssduerchgesicht
hie/si,hatt/etgëttduerchgesicht
mirginnduerchgesicht
dirgittduerchgesicht
siginnduerchgesicht
Pass compos
echsinnduerchgesicht ginn
dubassduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgesicht ginn
mirsinnduerchgesicht ginn
dirsiddduerchgesicht ginn
sisinnduerchgesicht ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgesicht ginn
duwaarsduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgesicht ginn
mirwarenduerchgesicht ginn
dirwaartduerchgesicht ginn
siwarenduerchgesicht ginn
Futur I
echwäert duerchgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichennnersicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles