E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnersichen untersuchen (D)exminer, tudier (F)
Stammformen nnersichennnersichtnnersicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnersichen
dunnersichs
hien/si,hatt/etnnersicht
mirnnersichen
dirnnersicht
sinnersichen
Pass compos
echhunnnnersicht
duhuesnnersicht
hien/si,hatt/ethuetnnersicht
mirhunnnnersicht
dirhuttnnersicht
sihunnnnersicht
Plus-que-parfait
echhatnnersicht
duhasnnersicht
hien/si,hatt/ethatnnersicht
mirhatennnersicht
dirhatnnersicht
sihatennnersicht
Futur I
echwäert nnersichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnersicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnersichen
dugéifsnnersichen
hien/si,hatt/etgéifnnersichen
mirgéifennnersichen
dirgéiftnnersichen
sigéifennnersichen
Conditionnel Pass compos
echhttnnersicht
duhssnnersicht
hien/si,hatt/ethttnnersicht
mirhttennnersicht
dirhttnnersicht
sihttennnersicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnersich!
Plurielnnersicht!
nnersicht
nnersichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnersicht
dugëssnnersicht
hie/si,hatt/etgëttnnersicht
mirginnnnersicht
dirgittnnersicht
siginnnnersicht
Pass compos
echsinnnnersicht ginn
dubassnnersicht ginn
hien/si,hatt/etassnnersicht ginn
mirsinnnnersicht ginn
dirsiddnnersicht ginn
sisinnnnersicht ginn
Plus-que-parfait
echwarnnersicht ginn
duwaarsnnersicht ginn
hien/si,hatt/etwarnnersicht ginn
mirwarennnersicht ginn
dirwaartnnersicht ginn
siwarennnersicht ginn
Futur I
echwäert nnersicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnersicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnersicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnersicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnersicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichenduerchsicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles