E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraussichen heraussuchen (D) – choisir (F)
Stammformen eraussichensicht erauserausgesicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsichen eraus
dusichs eraus
hien/si,hatt/etsicht eraus
mirsichen eraus
dirsicht eraus
sisichen eraus
Pass compos
echhunnerausgesicht
duhueserausgesicht
hien/si,hatt/ethueterausgesicht
mirhunnerausgesicht
dirhutterausgesicht
sihunnerausgesicht
Plus-que-parfait
echhaterausgesicht
duhaserausgesicht
hien/si,hatt/ethaterausgesicht
mirhatenerausgesicht
dirhaterausgesicht
sihatenerausgesicht
Futur I
echwäert eraussichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaussichen
dugéifseraussichen
hien/si,hatt/etgéiferaussichen
mirgéifeneraussichen
dirgéifteraussichen
sigéifeneraussichen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgesicht
duhsserausgesicht
hien/si,hatt/ethtterausgesicht
mirhttenerausgesicht
dirhtterausgesicht
sihttenerausgesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersich eraus!
Plurielsicht eraus!
erausgesicht
eraussichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgesicht
dugësserausgesicht
hie/si,hatt/etgëtterausgesicht
mirginnerausgesicht
dirgitterausgesicht
siginnerausgesicht
Pass compos
echsinnerausgesicht ginn
dubasserausgesicht ginn
hien/si,hatt/etasserausgesicht ginn
mirsinnerausgesicht ginn
dirsidderausgesicht ginn
sisinnerausgesicht ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgesicht ginn
duwaarserausgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarerausgesicht ginn
mirwarenerausgesicht ginn
dirwaarterausgesicht ginn
siwarenerausgesicht ginn
Futur I
echwäert erausgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichenduerchsichennnersichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles