E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nosichen nachsuchen, nachschauen (D) – regarder, vrifier (F)
Stammformen nosichensicht nonogesicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsichen no
dusichs no
hien/si,hatt/etsicht no
mirsichen no
dirsicht no
sisichen no
Pass compos
echhunnnogesicht
duhuesnogesicht
hien/si,hatt/ethuetnogesicht
mirhunnnogesicht
dirhuttnogesicht
sihunnnogesicht
Plus-que-parfait
echhatnogesicht
duhasnogesicht
hien/si,hatt/ethatnogesicht
mirhatennogesicht
dirhatnogesicht
sihatennogesicht
Futur I
echwäert nosichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnosichen
dugéifsnosichen
hien/si,hatt/etgéifnosichen
mirgéifennosichen
dirgéiftnosichen
sigéifennosichen
Conditionnel Pass compos
echhttnogesicht
duhssnogesicht
hien/si,hatt/ethttnogesicht
mirhttennogesicht
dirhttnogesicht
sihttennogesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersich no!
Plurielsicht no!
nogesicht
nosichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogesicht
dugëssnogesicht
hie/si,hatt/etgëttnogesicht
mirginnnogesicht
dirgittnogesicht
siginnnogesicht
Pass compos
echsinnnogesicht ginn
dubassnogesicht ginn
hien/si,hatt/etassnogesicht ginn
mirsinnnogesicht ginn
dirsiddnogesicht ginn
sisinnnogesicht ginn
Plus-que-parfait
echwarnogesicht ginn
duwaarsnogesicht ginn
hien/si,hatt/etwarnogesicht ginn
mirwarennogesicht ginn
dirwaartnogesicht ginn
siwarennogesicht ginn
Futur I
echwäert nogesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichenduerchsichennnersicheneraussichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles