E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofsichen absuchen (D) – fouiller, scruter (F)
Stammformen ofsichensicht ofofgesicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsichen of
dusichs of
hien/si,hatt/etsicht of
mirsichen of
dirsicht of
sisichen of
Pass compos
echhunnofgesicht
duhuesofgesicht
hien/si,hatt/ethuetofgesicht
mirhunnofgesicht
dirhuttofgesicht
sihunnofgesicht
Plus-que-parfait
echhatofgesicht
duhasofgesicht
hien/si,hatt/ethatofgesicht
mirhatenofgesicht
dirhatofgesicht
sihatenofgesicht
Futur I
echwäert ofsichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofsichen
dugéifsofsichen
hien/si,hatt/etgéifofsichen
mirgéifenofsichen
dirgéiftofsichen
sigéifenofsichen
Conditionnel Pass compos
echhttofgesicht
duhssofgesicht
hien/si,hatt/ethttofgesicht
mirhttenofgesicht
dirhttofgesicht
sihttenofgesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersich of!
Plurielsicht of!
ofgesicht
ofsichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgesicht
dugëssofgesicht
hie/si,hatt/etgëttofgesicht
mirginnofgesicht
dirgittofgesicht
siginnofgesicht
Pass compos
echsinnofgesicht ginn
dubassofgesicht ginn
hien/si,hatt/etassofgesicht ginn
mirsinnofgesicht ginn
dirsiddofgesicht ginn
sisinnofgesicht ginn
Plus-que-parfait
echwarofgesicht ginn
duwaarsofgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarofgesicht ginn
mirwarenofgesicht ginn
dirwaartofgesicht ginn
siwarenofgesicht ginn
Futur I
echwäert ofgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichenduerchsichennnersicheneraussichennosichenopsichensichenusichenversichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles