E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versichen versuchen (D)essayer, tenter (F)
Stammformen versichenversichtversicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversichen
duversichs
hien/si,hatt/etversicht
mirversichen
dirversicht
siversichen
Pass compos
echhuversicht
duhuesversicht
hien/si,hatt/ethuetversicht
mirhuversicht
dirhuttversicht
sihuversicht
Plus-que-parfait
echhatversicht
duhasversicht
hien/si,hatt/ethatversicht
mirhateversicht
dirhatversicht
sihateversicht
Futur I
echwäert versichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversichen
dugéifsversichen
hien/si,hatt/etgéifversichen
mirgéifeversichen
dirgéiftversichen
sigéifeversichen
Conditionnel Pass compos
echhttversicht
duhssversicht
hien/si,hatt/ethttversicht
mirhätteversicht
dirhttversicht
sihätteversicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversich!
Plurielversicht!
versicht
versichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversicht
dugëssversicht
hie/si,hatt/etgëttversicht
mirgiversicht
dirgittversicht
sigiversicht
Pass compos
echsiversicht ginn
dubassversicht ginn
hien/si,hatt/etassversicht ginn
mirsiversicht ginn
dirsiddversicht ginn
sisiversicht ginn
Plus-que-parfait
echwarversicht ginn
duwaarsversicht ginn
hien/si,hatt/etwarversicht ginn
mirwareversicht ginn
dirwaartversicht ginn
siwareversicht ginn
Futur I
echwäert versicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussichenbesichenduerchsichennnersicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles