E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nobueren nachbohren (D)insister, demander (F)to rebore/redrill (E)
Stammformen nobuerenbuert nonogebuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbueren no
dubuers no
hien/si,hatt/etbuert no
mirbueren no
dirbuert no
sibueren no
Pass compos
echhunnnogebuert
duhuesnogebuert
hien/si,hatt/ethuetnogebuert
mirhunnnogebuert
dirhuttnogebuert
sihunnnogebuert
Plus-que-parfait
echhatnogebuert
duhasnogebuert
hien/si,hatt/ethatnogebuert
mirhatennogebuert
dirhatnogebuert
sihatennogebuert
Futur I
echwäert nobueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogebuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnobueren
dugéifsnobueren
hien/si,hatt/etgéifnobueren
mirgéifennobueren
dirgéiftnobueren
sigéifennobueren
Conditionnel Pass compos
echhttnogebuert
duhssnogebuert
hien/si,hatt/ethttnogebuert
mirhttennogebuert
dirhttnogebuert
sihttennogebuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuer no!
Plurielbuert no!
nogebuert
nobueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogebuert
dugëssnogebuert
hie/si,hatt/etgëttnogebuert
mirginnnogebuert
dirgittnogebuert
siginnnogebuert
Pass compos
echsinnnogebuert ginn
dubassnogebuert ginn
hien/si,hatt/etassnogebuert ginn
mirsinnnogebuert ginn
dirsiddnogebuert ginn
sisinnnogebuert ginn
Plus-que-parfait
echwarnogebuert ginn
duwaarsnogebuert ginn
hien/si,hatt/etwarnogebuert ginn
mirwarennogebuert ginn
dirwaartnogebuert ginn
siwarennogebuert ginn
Futur I
echwäert nogebuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogebuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogebuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogebuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogebuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbuerenbuerenduerchbuerenopbuerenubuerenvirbueren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles