E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
siedegen sttigen (D)saturer (F)
Stammformen siedegensiedegtgesiedegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsiedegen
dusiedegs
hien/si,hatt/etsiedegt
mirsiedegen
dirsiedegt
sisiedegen
Pass compos
echhugesiedegt
duhuesgesiedegt
hien/si,hatt/ethuetgesiedegt
mirhugesiedegt
dirhuttgesiedegt
sihugesiedegt
Plus-que-parfait
echhatgesiedegt
duhasgesiedegt
hien/si,hatt/ethatgesiedegt
mirhategesiedegt
dirhatgesiedegt
sihategesiedegt
Futur I
echwäert siedegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesiedegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsiedegen
dugéifssiedegen
hien/si,hatt/etgéifsiedegen
mirgéifesiedegen
dirgéiftsiedegen
sigéifesiedegen
Conditionnel Pass compos
echhttgesiedegt
duhssgesiedegt
hien/si,hatt/ethttgesiedegt
mirhättegesiedegt
dirhttgesiedegt
sihättegesiedegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersiedeg!
Plurielsiedegt!
gesiedegt
siedegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles