E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ersiel-en neu besohlen, prgeln (D)ressemeler, rosser (F)
Stammformen ersiel-enersiel-tersiel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echersiel-en
duersiel-s
hien/si,hatt/etersiel-t
mirersiel-en
dirersiel-t
siersiel-en
Pass compos
echhunnersiel-t
duhuesersiel-t
hien/si,hatt/ethuetersiel-t
mirhunnersiel-t
dirhuttersiel-t
sihunnersiel-t
Plus-que-parfait
echhatersiel-t
duhasersiel-t
hien/si,hatt/ethatersiel-t
mirhatenersiel-t
dirhatersiel-t
sihatenersiel-t
Futur I
echwäert ersiel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ersiel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifersiel-en
dugéifsersiel-en
hien/si,hatt/etgéifersiel-en
mirgéifenersiel-en
dirgéiftersiel-en
sigéifenersiel-en
Conditionnel Pass compos
echhttersiel-t
duhssersiel-t
hien/si,hatt/ethttersiel-t
mirhttenersiel-t
dirhttersiel-t
sihttenersiel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierersiel!
Plurielersiel-t!
ersiel-t
ersiel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
versiel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles