E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versigelen versiegeln (D)sceller, cacheter, vitrifier (F)
Stammformen versigelenversigeltversigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversigelen
duversigels
hien/si,hatt/etversigelt
mirversigelen
dirversigelt
siversigelen
Pass compos
echhuversigelt
duhuesversigelt
hien/si,hatt/ethuetversigelt
mirhuversigelt
dirhuttversigelt
sihuversigelt
Plus-que-parfait
echhatversigelt
duhasversigelt
hien/si,hatt/ethatversigelt
mirhateversigelt
dirhatversigelt
sihateversigelt
Futur I
echwäert versigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversigelen
dugéifsversigelen
hien/si,hatt/etgéifversigelen
mirgéifeversigelen
dirgéiftversigelen
sigéifeversigelen
Conditionnel Pass compos
echhttversigelt
duhssversigelt
hien/si,hatt/ethttversigelt
mirhätteversigelt
dirhttversigelt
sihätteversigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversigel!
Plurielversigelt!
versigelt
versigelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversigelt
dugëssversigelt
hie/si,hatt/etgëttversigelt
mirgiversigelt
dirgittversigelt
sigiversigelt
Pass compos
echsiversigelt ginn
dubassversigelt ginn
hien/si,hatt/etassversigelt ginn
mirsiversigelt ginn
dirsiddversigelt ginn
sisiversigelt ginn
Plus-que-parfait
echwarversigelt ginn
duwaarsversigelt ginn
hien/si,hatt/etwarversigelt ginn
mirwareversigelt ginn
dirwaartversigelt ginn
siwareversigelt ginn
Futur I
echwäert versigelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versigelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versigelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versigelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versigelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besigelensigelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles