E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
signaliséieren signalisieren (D) – signaler (F)
Stammformen signaliséierensignaliséiertsignaliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsignaliséieren
dusignaliséiers
hien/si,hatt/etsignaliséiert
mirsignaliséieren
dirsignaliséiert
sisignaliséieren
Passé composé
echhusignaliséiert
duhuessignaliséiert
hien/si,hatt/ethuetsignaliséiert
mirhusignaliséiert
dirhuttsignaliséiert
sihusignaliséiert
Plus-que-parfait
echhatsignaliséiert
duhassignaliséiert
hien/si,hatt/ethatsignaliséiert
mirhatesignaliséiert
dirhatsignaliséiert
sihatesignaliséiert
Futur I
echwäert signaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsignaliséieren
dugéifssignaliséieren
hien/si,hatt/etgéifsignaliséieren
mirgéifesignaliséieren
dirgéiftsignaliséieren
sigéifesignaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsignaliséiert
duhässsignaliséiert
hien/si,hatt/ethättsignaliséiert
mirhättesignaliséiert
dirhättsignaliséiert
sihättesignaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersignaliséier!
Plurielsignaliséiert!
signaliséiert
signaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisignaliséiert
dugësssignaliséiert
hie/si,hatt/etgëttsignaliséiert
mirgisignaliséiert
dirgittsignaliséiert
sigisignaliséiert
Passé composé
echsisignaliséiert ginn
dubasssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssignaliséiert ginn
mirsisignaliséiert ginn
dirsiddsignaliséiert ginn
sisisignaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsignaliséiert ginn
duwaarssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsignaliséiert ginn
mirwaresignaliséiert ginn
dirwaartsignaliséiert ginn
siwaresignaliséiert ginn
Futur I
echwäert signaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif signaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif signaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier signaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles