E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
signalis-éier-en signalisieren (D) – signaler (F)
Stammformen signalis-éier-ensignalis-éier-tsignalis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsignalis-éier-en
dusignalis-éier-s
hien/si,hatt/etsignalis-éier-t
mirsignalis-éier-en
dirsignalis-éier-t
sisignalis-éier-en
Passé composé
echhusignalis-éier-t
duhuessignalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsignalis-éier-t
mirhusignalis-éier-t
dirhuttsignalis-éier-t
sihusignalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsignalis-éier-t
duhassignalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatsignalis-éier-t
mirhatesignalis-éier-t
dirhatsignalis-éier-t
sihatesignalis-éier-t
Futur I
echwäert signalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsignalis-éier-en
dugéifssignalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsignalis-éier-en
mirgéifesignalis-éier-en
dirgéiftsignalis-éier-en
sigéifesignalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsignalis-éier-t
duhässsignalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättsignalis-éier-t
mirhättesignalis-éier-t
dirhättsignalis-éier-t
sihättesignalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersignalis-éier!
Plurielsignalis-éier-t!
signalis-éier-t
signalis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisignalis-éier-t
dugësssignalis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsignalis-éier-t
mirgisignalis-éier-t
dirgittsignalis-éier-t
sigisignalis-éier-t
Passé composé
echsisignalis-éier-t ginn
dubasssignalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssignalis-éier-t ginn
mirsisignalis-éier-t ginn
dirsiddsignalis-éier-t ginn
sisisignalis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsignalis-éier-t ginn
duwaarssignalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsignalis-éier-t ginn
mirwaresignalis-éier-t ginn
dirwaartsignalis-éier-t ginn
siwaresignalis-éier-t ginn
Futur I
echwäert signalis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signalis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif signalis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif signalis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier signalis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles