E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
designéieren designieren (D)désigner (F)
Stammformen designéierendesignéiertdesignéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdesignéieren
dudesignéiers
hien/si,hatt/etdesignéiert
mirdesignéieren
dirdesignéiert
sidesignéieren
Passé composé
echhunndesignéiert
duhuesdesignéiert
hien/si,hatt/ethuetdesignéiert
mirhunndesignéiert
dirhuttdesignéiert
sihunndesignéiert
Plus-que-parfait
echhatdesignéiert
duhasdesignéiert
hien/si,hatt/ethatdesignéiert
mirhatendesignéiert
dirhatdesignéiert
sihatendesignéiert
Futur I
echwäert designéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert designéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdesignéieren
dugéifsdesignéieren
hien/si,hatt/etgéifdesignéieren
mirgéifendesignéieren
dirgéiftdesignéieren
sigéifendesignéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdesignéiert
duhässdesignéiert
hien/si,hatt/ethättdesignéiert
mirhättendesignéiert
dirhättdesignéiert
sihättendesignéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdesignéier!
Plurieldesignéiert!
designéiert
designéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndesignéiert
dugëssdesignéiert
hie/si,hatt/etgëttdesignéiert
mirginndesignéiert
dirgittdesignéiert
siginndesignéiert
Passé composé
echsinndesignéiert ginn
dubassdesignéiert ginn
hien/si,hatt/etassdesignéiert ginn
mirsinndesignéiert ginn
dirsidddesignéiert ginn
sisinndesignéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardesignéiert ginn
duwaarsdesignéiert ginn
hien/si,hatt/etwardesignéiert ginn
mirwarendesignéiert ginn
dirwaartdesignéiert ginn
siwarendesignéiert ginn
Futur I
echwäert designéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert designéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif designéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif designéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier designéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kontersignéierenresignéierensignéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles