E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
simuléieren simulieren (D)simuler (F)
Stammformen simuléierensimuléiertsimuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsimuléieren
dusimuléiers
hien/si,hatt/etsimuléiert
mirsimuléieren
dirsimuléiert
sisimuléieren
Passé composé
echhusimuléiert
duhuessimuléiert
hien/si,hatt/ethuetsimuléiert
mirhusimuléiert
dirhuttsimuléiert
sihusimuléiert
Plus-que-parfait
echhatsimuléiert
duhassimuléiert
hien/si,hatt/ethatsimuléiert
mirhatesimuléiert
dirhatsimuléiert
sihatesimuléiert
Futur I
echwäert simuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert simuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsimuléieren
dugéifssimuléieren
hien/si,hatt/etgéifsimuléieren
mirgéifesimuléieren
dirgéiftsimuléieren
sigéifesimuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättsimuléiert
duhässsimuléiert
hien/si,hatt/ethättsimuléiert
mirhättesimuléiert
dirhättsimuléiert
sihättesimuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersimuléier!
Plurielsimuléiert!
simuléiert
simuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisimuléiert
dugësssimuléiert
hie/si,hatt/etgëttsimuléiert
mirgisimuléiert
dirgittsimuléiert
sigisimuléiert
Passé composé
echsisimuléiert ginn
dubasssimuléiert ginn
hien/si,hatt/etasssimuléiert ginn
mirsisimuléiert ginn
dirsiddsimuléiert ginn
sisisimuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsimuléiert ginn
duwaarssimuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarsimuléiert ginn
mirwaresimuléiert ginn
dirwaartsimuléiert ginn
siwaresimuléiert ginn
Futur I
echwäert simuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert simuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif simuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif simuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier simuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles