E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
simul-éier-en simulieren (D)simuler (F)
Stammformen simul-éier-ensimul-éier-tsimul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsimul-éier-en
dusimul-éier-s
hien/si,hatt/etsimul-éier-t
mirsimul-éier-en
dirsimul-éier-t
sisimul-éier-en
Passé composé
echhusimul-éier-t
duhuessimul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsimul-éier-t
mirhusimul-éier-t
dirhuttsimul-éier-t
sihusimul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsimul-éier-t
duhassimul-éier-t
hien/si,hatt/ethatsimul-éier-t
mirhatesimul-éier-t
dirhatsimul-éier-t
sihatesimul-éier-t
Futur I
echwäert simul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert simul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsimul-éier-en
dugéifssimul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsimul-éier-en
mirgéifesimul-éier-en
dirgéiftsimul-éier-en
sigéifesimul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsimul-éier-t
duhässsimul-éier-t
hien/si,hatt/ethättsimul-éier-t
mirhättesimul-éier-t
dirhättsimul-éier-t
sihättesimul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersimul-éier!
Plurielsimul-éier-t!
simul-éier-t
simul-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisimul-éier-t
dugësssimul-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsimul-éier-t
mirgisimul-éier-t
dirgittsimul-éier-t
sigisimul-éier-t
Passé composé
echsisimul-éier-t ginn
dubasssimul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssimul-éier-t ginn
mirsisimul-éier-t ginn
dirsiddsimul-éier-t ginn
sisisimul-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsimul-éier-t ginn
duwaarssimul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsimul-éier-t ginn
mirwaresimul-éier-t ginn
dirwaartsimul-éier-t ginn
siwaresimul-éier-t ginn
Futur I
echwäert simul-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert simul-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif simul-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif simul-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier simul-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles