E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
situéieren situieren (D) – situer (F)
Stammformen situéierensituéiertsituéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsituéieren
dusituéiers
hien/si,hatt/etsituéiert
mirsituéieren
dirsituéiert
sisituéieren
Passé composé
echhusituéiert
duhuessituéiert
hien/si,hatt/ethuetsituéiert
mirhusituéiert
dirhuttsituéiert
sihusituéiert
Plus-que-parfait
echhatsituéiert
duhassituéiert
hien/si,hatt/ethatsituéiert
mirhatesituéiert
dirhatsituéiert
sihatesituéiert
Futur I
echwäert situéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert situéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsituéieren
dugéifssituéieren
hien/si,hatt/etgéifsituéieren
mirgéifesituéieren
dirgéiftsituéieren
sigéifesituéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsituéiert
duhässsituéiert
hien/si,hatt/ethättsituéiert
mirhättesituéiert
dirhättsituéiert
sihättesituéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersituéier!
Plurielsituéiert!
situéiert
situéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisituéiert
dugësssituéiert
hie/si,hatt/etgëttsituéiert
mirgisituéiert
dirgittsituéiert
sigisituéiert
Passé composé
echsisituéiert ginn
dubasssituéiert ginn
hien/si,hatt/etasssituéiert ginn
mirsisituéiert ginn
dirsiddsituéiert ginn
sisisituéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsituéiert ginn
duwaarssituéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsituéiert ginn
mirwaresituéiert ginn
dirwaartsituéiert ginn
siwaresituéiert ginn
Futur I
echwäert situéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert situéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif situéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif situéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier situéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles