E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
skalpéieren skalpieren (D)décapiter (F)
Stammformen skalpéierenskalpéiertskalpéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echskalpéieren
duskalpéiers
hien/si,hatt/etskalpéiert
mirskalpéieren
dirskalpéiert
siskalpéieren
Passé composé
echhuskalpéiert
duhuesskalpéiert
hien/si,hatt/ethuetskalpéiert
mirhuskalpéiert
dirhuttskalpéiert
sihuskalpéiert
Plus-que-parfait
echhatskalpéiert
duhasskalpéiert
hien/si,hatt/ethatskalpéiert
mirhateskalpéiert
dirhatskalpéiert
sihateskalpéiert
Futur I
echwäert skalpéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skalpéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskalpéieren
dugéifsskalpéieren
hien/si,hatt/etgéifskalpéieren
mirgéifeskalpéieren
dirgéiftskalpéieren
sigéifeskalpéieren
Conditionnel Passé composé
echhättskalpéiert
duhässskalpéiert
hien/si,hatt/ethättskalpéiert
mirhätteskalpéiert
dirhättskalpéiert
sihätteskalpéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskalpéier!
Plurielskalpéiert!
skalpéiert
skalpéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiskalpéiert
dugëssskalpéiert
hie/si,hatt/etgëttskalpéiert
mirgiskalpéiert
dirgittskalpéiert
sigiskalpéiert
Passé composé
echsiskalpéiert ginn
dubassskalpéiert ginn
hien/si,hatt/etassskalpéiert ginn
mirsiskalpéiert ginn
dirsiddskalpéiert ginn
sisiskalpéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarskalpéiert ginn
duwaarsskalpéiert ginn
hien/si,hatt/etwarskalpéiert ginn
mirwareskalpéiert ginn
dirwaartskalpéiert ginn
siwareskalpéiert ginn
Futur I
echwäert skalpéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skalpéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif skalpéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif skalpéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier skalpéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles