E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
skizzéieren skizzieren (D)brouillonner, crayonner (F)
Stammformen skizzéierenskizzéiertskizzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echskizzéieren
duskizzéiers
hien/si,hatt/etskizzéiert
mirskizzéieren
dirskizzéiert
siskizzéieren
Passé composé
echhuskizzéiert
duhuesskizzéiert
hien/si,hatt/ethuetskizzéiert
mirhuskizzéiert
dirhuttskizzéiert
sihuskizzéiert
Plus-que-parfait
echhatskizzéiert
duhasskizzéiert
hien/si,hatt/ethatskizzéiert
mirhateskizzéiert
dirhatskizzéiert
sihateskizzéiert
Futur I
echwäert skizzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skizzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskizzéieren
dugéifsskizzéieren
hien/si,hatt/etgéifskizzéieren
mirgéifeskizzéieren
dirgéiftskizzéieren
sigéifeskizzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättskizzéiert
duhässskizzéiert
hien/si,hatt/ethättskizzéiert
mirhätteskizzéiert
dirhättskizzéiert
sihätteskizzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskizzéier!
Plurielskizzéiert!
skizzéiert
skizzéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiskizzéiert
dugëssskizzéiert
hie/si,hatt/etgëttskizzéiert
mirgiskizzéiert
dirgittskizzéiert
sigiskizzéiert
Passé composé
echsiskizzéiert ginn
dubassskizzéiert ginn
hien/si,hatt/etassskizzéiert ginn
mirsiskizzéiert ginn
dirsiddskizzéiert ginn
sisiskizzéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarskizzéiert ginn
duwaarsskizzéiert ginn
hien/si,hatt/etwarskizzéiert ginn
mirwareskizzéiert ginn
dirwaartskizzéiert ginn
siwareskizzéiert ginn
Futur I
echwäert skizzéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skizzéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif skizzéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif skizzéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier skizzéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles