E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
skizz-éier-en skizzieren (D) – brouillonner, crayonner (F)
Stammformen skizz-éier-enskizz-éier-tskizz-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echskizz-éier-en
duskizz-éier-s
hien/si,hatt/etskizz-éier-t
mirskizz-éier-en
dirskizz-éier-t
siskizz-éier-en
Passé composé
echhuskizz-éier-t
duhuesskizz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetskizz-éier-t
mirhuskizz-éier-t
dirhuttskizz-éier-t
sihuskizz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatskizz-éier-t
duhasskizz-éier-t
hien/si,hatt/ethatskizz-éier-t
mirhateskizz-éier-t
dirhatskizz-éier-t
sihateskizz-éier-t
Modale Futur I
echwäert skizz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert skizz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskizz-éier-en
dugéifsskizz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifskizz-éier-en
mirgéifeskizz-éier-en
dirgéiftskizz-éier-en
sigéifeskizz-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättskizz-éier-t
duhässskizz-éier-t
hien/si,hatt/ethättskizz-éier-t
mirhätteskizz-éier-t
dirhättskizz-éier-t
sihätteskizz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskizz-éier!
Plurielskizz-éier-t!
skizz-éier-t
skizz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiskizz-éier-t
dugëssskizz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttskizz-éier-t
mirgiskizz-éier-t
dirgittskizz-éier-t
sigiskizz-éier-t
Passé composé
echsiskizz-éier-t ginn
dubassskizz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassskizz-éier-t ginn
mirsiskizz-éier-t ginn
dirsiddskizz-éier-t ginn
sisiskizz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarskizz-éier-t ginn
duwaarsskizz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarskizz-éier-t ginn
mirwareskizz-éier-t ginn
dirwaartskizz-éier-t ginn
siwareskizz-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert skizz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert skizz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif skizz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif skizz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier skizz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles