E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
skulptéieren skulptieren (D)sculpter (F)
Stammformen skulptéierenskulptéiertskulptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echskulptéieren
duskulptéiers
hien/si,hatt/etskulptéiert
mirskulptéieren
dirskulptéiert
siskulptéieren
Passé composé
echhuskulptéiert
duhuesskulptéiert
hien/si,hatt/ethuetskulptéiert
mirhuskulptéiert
dirhuttskulptéiert
sihuskulptéiert
Plus-que-parfait
echhatskulptéiert
duhasskulptéiert
hien/si,hatt/ethatskulptéiert
mirhateskulptéiert
dirhatskulptéiert
sihateskulptéiert
Futur I
echwäert skulptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skulptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifskulptéieren
dugéifsskulptéieren
hien/si,hatt/etgéifskulptéieren
mirgéifeskulptéieren
dirgéiftskulptéieren
sigéifeskulptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättskulptéiert
duhässskulptéiert
hien/si,hatt/ethättskulptéiert
mirhätteskulptéiert
dirhättskulptéiert
sihätteskulptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierskulptéier!
Plurielskulptéiert!
skulptéiert
skulptéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiskulptéiert
dugëssskulptéiert
hie/si,hatt/etgëttskulptéiert
mirgiskulptéiert
dirgittskulptéiert
sigiskulptéiert
Passé composé
echsiskulptéiert ginn
dubassskulptéiert ginn
hien/si,hatt/etassskulptéiert ginn
mirsiskulptéiert ginn
dirsiddskulptéiert ginn
sisiskulptéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarskulptéiert ginn
duwaarsskulptéiert ginn
hien/si,hatt/etwarskulptéiert ginn
mirwareskulptéiert ginn
dirwaartskulptéiert ginn
siwareskulptéiert ginn
Futur I
echwäert skulptéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert skulptéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif skulptéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif skulptéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier skulptéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles