E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virbueren vorbohren (D)vriller (F)
Stammformen virbuerenbuert virvirgebuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbuere vir
dubuers vir
hien/si,hatt/etbuert vir
mirbuere vir
dirbuert vir
sibuere vir
Pass compos
echhuvirgebuert
duhuesvirgebuert
hien/si,hatt/ethuetvirgebuert
mirhuvirgebuert
dirhuttvirgebuert
sihuvirgebuert
Plus-que-parfait
echhatvirgebuert
duhasvirgebuert
hien/si,hatt/ethatvirgebuert
mirhatevirgebuert
dirhatvirgebuert
sihatevirgebuert
Futur I
echwäert virbueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgebuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirbueren
dugéifsvirbueren
hien/si,hatt/etgéifvirbueren
mirgéifevirbueren
dirgéiftvirbueren
sigéifevirbueren
Conditionnel Pass compos
echhttvirgebuert
duhssvirgebuert
hien/si,hatt/ethttvirgebuert
mirhättevirgebuert
dirhttvirgebuert
sihättevirgebuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuer vir!
Plurielbuert vir!
virgebuert
virbueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirgebuert
dugëssvirgebuert
hie/si,hatt/etgëttvirgebuert
mirgivirgebuert
dirgittvirgebuert
sigivirgebuert
Pass compos
echsivirgebuert ginn
dubassvirgebuert ginn
hien/si,hatt/etassvirgebuert ginn
mirsivirgebuert ginn
dirsiddvirgebuert ginn
sisivirgebuert ginn
Plus-que-parfait
echwarvirgebuert ginn
duwaarsvirgebuert ginn
hien/si,hatt/etwarvirgebuert ginn
mirwarevirgebuert ginn
dirwaartvirgebuert ginn
siwarevirgebuert ginn
Futur I
echwäert virgebuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgebuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virgebuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virgebuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virgebuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbuerenbuerenduerchbuerennobuerenopbuerenubueren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles