E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aussoen aussagen (D) – exprimer, dposer (F)
Stammformen aussoenseet ausausgesot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen aus
dusees aus
hien/si,hatt/etseet aus
mirsoen aus
dirsot aus
sisoen aus
Prtrit
echsot aus
dusos aus
hien/si,hatt/etsot aus
mirsoten aus
dirsot aus
sisoten aus
Pass compos
echhunnausgesot
duhuesausgesot
hien/si,hatt/ethuetausgesot
mirhunnausgesot
dirhuttausgesot
sihunnausgesot
Plus-que-parfait
echhatausgesot
duhasausgesot
hien/si,hatt/ethatausgesot
mirhatenausgesot
dirhatausgesot
sihatenausgesot
Futur I
echwäert aussoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaussoen
dugéifsaussoen
hien/si,hatt/etgéifaussoen
mirgéifenaussoen
dirgéiftaussoen
sigéifenaussoen
Conditionnel Pass compos
echhttausgesot
duhssausgesot
hien/si,hatt/ethttausgesot
mirhttenausgesot
dirhttausgesot
sihttenausgesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso aus!
Plurielsot aus!
ausgesot
aussoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgesot
dugëssausgesot
hie/si,hatt/etgëttausgesot
mirginnausgesot
dirgittausgesot
siginnausgesot
Prtrit
echgouf ausgesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnausgesot ginn
dubassausgesot ginn
hien/si,hatt/etassausgesot ginn
mirsinnausgesot ginn
dirsiddausgesot ginn
sisinnausgesot ginn
Plus-que-parfait
echwarausgesot ginn
duwaarsausgesot ginn
hien/si,hatt/etwarausgesot ginn
mirwarenausgesot ginn
dirwaartausgesot ginn
siwarenausgesot ginn
Futur I
echwäert ausgesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchsoenentsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles