E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entsoen entsagen (D) – renoncer (F)
Stammformen entsoenentseetentsot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentsoen
duentsees
hien/si,hatt/etentseet
mirentsoen
direntsot
sientsoen
Prtrit
echentsot
duentsos
hien/si,hatt/etentsot
mirentsoten
direntsot
sientsoten
Pass compos
echhunnentsot
duhuesentsot
hien/si,hatt/ethuetentsot
mirhunnentsot
dirhuttentsot
sihunnentsot
Plus-que-parfait
echhatentsot
duhasentsot
hien/si,hatt/ethatentsot
mirhatenentsot
dirhatentsot
sihatenentsot
Futur I
echwäert entsoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entsot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentsoen
dugéifsentsoen
hien/si,hatt/etgéifentsoen
mirgéifenentsoen
dirgéiftentsoen
sigéifenentsoen
Conditionnel Pass compos
echhttentsot
duhssentsot
hien/si,hatt/ethttentsot
mirhttenentsot
dirhttentsot
sihttenentsot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentso!
Plurielentsot!
entsot
entsoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentsot
dugëssentsot
hie/si,hatt/etgëttentsot
mirginnentsot
dirgittentsot
siginnentsot
Prtrit
echgouf entsot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnentsot ginn
dubassentsot ginn
hien/si,hatt/etassentsot ginn
mirsinnentsot ginn
dirsiddentsot ginn
sisinnentsot ginn
Plus-que-parfait
echwarentsot ginn
duwaarsentsot ginn
hien/si,hatt/etwarentsot ginn
mirwarenentsot ginn
dirwaartentsot ginn
siwarenentsot ginn
Futur I
echwäert entsot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entsot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entsot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entsot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entsot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles