E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entso-en entsagen (D) – renoncer (F)
Stammformen entso-enentsee-tentso-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentso-en
duentsee-s
hien/si,hatt/etentsee-t
mirentso-en
direntso-t
sientso-en
Prtrit
echentso-t
duentso-s
hien/si,hatt/etentso-t
mirentso-t-en
direntso-t
sientso-t-en
Pass compos
echhunnentso-t
duhuesentso-t
hien/si,hatt/ethuetentso-t
mirhunnentso-t
dirhuttentso-t
sihunnentso-t
Plus-que-parfait
echhatentso-t
duhasentso-t
hien/si,hatt/ethatentso-t
mirhatenentso-t
dirhatentso-t
sihatenentso-t
Futur I
echwäert entso-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entso-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentso-en
dugéifsentso-en
hien/si,hatt/etgéifentso-en
mirgéifenentso-en
dirgéiftentso-en
sigéifenentso-en
Conditionnel Pass compos
echhttentso-t
duhssentso-t
hien/si,hatt/ethttentso-t
mirhttenentso-t
dirhttentso-t
sihttenentso-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentso!
Plurielentso-t!
entso-t
entso-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentso-t
dugëssentso-t
hie/si,hatt/etgëttentso-t
mirginnentso-t
dirgittentso-t
siginnentso-t
Prtrit
echgouf entso-t
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnentso-t ginn
dubassentso-t ginn
hien/si,hatt/etassentso-t ginn
mirsinnentso-t ginn
dirsiddentso-t ginn
sisinnentso-t ginn
Plus-que-parfait
echwarentso-t ginn
duwaarsentso-t ginn
hien/si,hatt/etwarentso-t ginn
mirwarenentso-t ginn
dirwaartentso-t ginn
siwarenentso-t ginn
Futur I
echwäert entso-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entso-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entso-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entso-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entso-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enermso-ennoso-enofso-enopso-enso-enuso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles