E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermsoen berichten, wiedergeben (D) – rapporter (paroles) (F)
Stammformen ermsoenseet ermermgesot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen erm
dusees erm
hien/si,hatt/etseet erm
mirsoen erm
dirsot erm
sisoen erm
Prtrit
echsot erm
dusos erm
hien/si,hatt/etsot erm
mirsoten erm
dirsot erm
sisoten erm
Pass compos
echhunnermgesot
duhuesermgesot
hien/si,hatt/ethuetermgesot
mirhunnermgesot
dirhuttermgesot
sihunnermgesot
Plus-que-parfait
echhatermgesot
duhasermgesot
hien/si,hatt/ethatermgesot
mirhatenermgesot
dirhatermgesot
sihatenermgesot
Futur I
echwäert ermsoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermsoen
dugéifsermsoen
hien/si,hatt/etgéifermsoen
mirgéifenermsoen
dirgéiftermsoen
sigéifenermsoen
Conditionnel Pass compos
echhttermgesot
duhssermgesot
hien/si,hatt/ethttermgesot
mirhttenermgesot
dirhttermgesot
sihttenermgesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso erm!
Plurielsot erm!
ermgesot
ermsoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermgesot
dugëssermgesot
hie/si,hatt/etgëttermgesot
mirginnermgesot
dirgittermgesot
siginnermgesot
Prtrit
echgouf ermgesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnermgesot ginn
dubassermgesot ginn
hien/si,hatt/etassermgesot ginn
mirsinnermgesot ginn
dirsiddermgesot ginn
sisinnermgesot ginn
Plus-que-parfait
echwarermgesot ginn
duwaarsermgesot ginn
hien/si,hatt/etwarermgesot ginn
mirwarenermgesot ginn
dirwaartermgesot ginn
siwarenermgesot ginn
Futur I
echwäert ermgesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermgesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermgesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermgesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoennosoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles