E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nosoen nachsagen (D) – rpter, dire qch. de qn. (F)
Stammformen nosoenseet nonogesot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen no
dusees no
hien/si,hatt/etseet no
mirsoen no
dirsot no
sisoen no
Prtrit
echsot no
dusos no
hien/si,hatt/etsot no
mirsoten no
dirsot no
sisoten no
Pass compos
echhunnnogesot
duhuesnogesot
hien/si,hatt/ethuetnogesot
mirhunnnogesot
dirhuttnogesot
sihunnnogesot
Plus-que-parfait
echhatnogesot
duhasnogesot
hien/si,hatt/ethatnogesot
mirhatennogesot
dirhatnogesot
sihatennogesot
Futur I
echwäert nosoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnosoen
dugéifsnosoen
hien/si,hatt/etgéifnosoen
mirgéifennosoen
dirgéiftnosoen
sigéifennosoen
Conditionnel Pass compos
echhttnogesot
duhssnogesot
hien/si,hatt/ethttnogesot
mirhttennogesot
dirhttnogesot
sihttennogesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso no!
Plurielsot no!
nogesot
nosoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogesot
dugëssnogesot
hie/si,hatt/etgëttnogesot
mirginnnogesot
dirgittnogesot
siginnnogesot
Prtrit
echgouf nogesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnnogesot ginn
dubassnogesot ginn
hien/si,hatt/etassnogesot ginn
mirsinnnogesot ginn
dirsiddnogesot ginn
sisinnnogesot ginn
Plus-que-parfait
echwarnogesot ginn
duwaarsnogesot ginn
hien/si,hatt/etwarnogesot ginn
mirwarennogesot ginn
dirwaartnogesot ginn
siwarennogesot ginn
Futur I
echwäert nogesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles