E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofsoen absagen (D)annuler, dcommander (F)
Stammformen ofsoenseet ofofgesot
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen of
dusees of
hien/si,hatt/etseet of
mirsoen of
dirsot of
sisoen of
Prtrit
echsot of
dusos of
hien/si,hatt/etsot of
mirsoten of
dirsot of
sisoten of
Pass compos
echhunnofgesot
duhuesofgesot
hien/si,hatt/ethuetofgesot
mirhunnofgesot
dirhuttofgesot
sihunnofgesot
Plus-que-parfait
echhatofgesot
duhasofgesot
hien/si,hatt/ethatofgesot
mirhatenofgesot
dirhatofgesot
sihatenofgesot
Futur I
echwäert ofsoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofsoen
dugéifsofsoen
hien/si,hatt/etgéifofsoen
mirgéifenofsoen
dirgéiftofsoen
sigéifenofsoen
Conditionnel Pass compos
echhttofgesot
duhssofgesot
hien/si,hatt/ethttofgesot
mirhttenofgesot
dirhttofgesot
sihttenofgesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso of!
Plurielsot of!
ofgesot
ofsoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgesot
dugëssofgesot
hie/si,hatt/etgëttofgesot
mirginnofgesot
dirgittofgesot
siginnofgesot
Prtrit
echgouf ofgesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnofgesot ginn
dubassofgesot ginn
hien/si,hatt/etassofgesot ginn
mirsinnofgesot ginn
dirsiddofgesot ginn
sisinnofgesot ginn
Plus-que-parfait
echwarofgesot ginn
duwaarsofgesot ginn
hien/si,hatt/etwarofgesot ginn
mirwarenofgesot ginn
dirwaartofgesot ginn
siwarenofgesot ginn
Futur I
echwäert ofgesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoennosoenopsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles