E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofso-en absagen (D)annuler, dcommander (F)
Stammformen ofso-ensee-t ofofge-so-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echso-en of
dusee-s of
hien/si,hatt/etsee-t of
mirso-en of
dirso-t of
siso-en of
Prtrit
echso-t of
duso-s of
hien/si,hatt/etso-t of
mirso-t-en of
dirso-t of
siso-t-en of
Pass compos
echhunnofge-so-t
duhuesofge-so-t
hien/si,hatt/ethuetofge-so-t
mirhunnofge-so-t
dirhuttofge-so-t
sihunnofge-so-t
Plus-que-parfait
echhatofge-so-t
duhasofge-so-t
hien/si,hatt/ethatofge-so-t
mirhatenofge-so-t
dirhatofge-so-t
sihatenofge-so-t
Futur I
echwäert ofso-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-so-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofso-en
dugéifsofso-en
hien/si,hatt/etgéifofso-en
mirgéifenofso-en
dirgéiftofso-en
sigéifenofso-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-so-t
duhssofge-so-t
hien/si,hatt/ethttofge-so-t
mirhttenofge-so-t
dirhttofge-so-t
sihttenofge-so-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso of!
Plurielso-t of!
ofge-so-t
ofso-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-so-t
dugëssofge-so-t
hie/si,hatt/etgëttofge-so-t
mirginnofge-so-t
dirgittofge-so-t
siginnofge-so-t
Prtrit
echgouf ofge-so-t
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnofge-so-t ginn
dubassofge-so-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-so-t ginn
mirsinnofge-so-t ginn
dirsiddofge-so-t ginn
sisinnofge-so-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-so-t ginn
duwaarsofge-so-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-so-t ginn
mirwarenofge-so-t ginn
dirwaartofge-so-t ginn
siwarenofge-so-t ginn
Futur I
echwäert ofge-so-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-so-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-so-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-so-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-so-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enentso-enermso-ennoso-enopso-enso-enuso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles