E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opsoen aufsagen (D) – rciter (F)
Stammformen opsoenseet opopgesot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen op
dusees op
hien/si,hatt/etseet op
mirsoen op
dirsot op
sisoen op
Prtrit
echsot op
dusos op
hien/si,hatt/etsot op
mirsoten op
dirsot op
sisoten op
Pass compos
echhunnopgesot
duhuesopgesot
hien/si,hatt/ethuetopgesot
mirhunnopgesot
dirhuttopgesot
sihunnopgesot
Plus-que-parfait
echhatopgesot
duhasopgesot
hien/si,hatt/ethatopgesot
mirhatenopgesot
dirhatopgesot
sihatenopgesot
Futur I
echwäert opsoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopsoen
dugéifsopsoen
hien/si,hatt/etgéifopsoen
mirgéifenopsoen
dirgéiftopsoen
sigéifenopsoen
Conditionnel Pass compos
echhttopgesot
duhssopgesot
hien/si,hatt/ethttopgesot
mirhttenopgesot
dirhttopgesot
sihttenopgesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso op!
Plurielsot op!
opgesot
opsoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgesot
dugëssopgesot
hie/si,hatt/etgëttopgesot
mirginnopgesot
dirgittopgesot
siginnopgesot
Prtrit
echgouf opgesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnopgesot ginn
dubassopgesot ginn
hien/si,hatt/etassopgesot ginn
mirsinnopgesot ginn
dirsiddopgesot ginn
sisinnopgesot ginn
Plus-que-parfait
echwaropgesot ginn
duwaarsopgesot ginn
hien/si,hatt/etwaropgesot ginn
mirwarenopgesot ginn
dirwaartopgesot ginn
siwarenopgesot ginn
Futur I
echwäert opgesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoennosoenofsoensoenusoenversoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles