E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usoen ansagen (D) – annoncer (F)
Stammformen usoenseet unugesot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsoen un
dusees un
hien/si,hatt/etseet un
mirsoen un
dirsot un
sisoen un
Imperfait
echsot un
dusos un
hien/si,hatt/etsot un
mirsoten un
dirsot un
sisoten un
Pass compos
echhunnugesot
duhuesugesot
hien/si,hatt/ethuetugesot
mirhunnugesot
dirhuttugesot
sihunnugesot
Plus-que-parfait
echhatugesot
duhasugesot
hien/si,hatt/ethatugesot
mirhatenugesot
dirhatugesot
sihatenugesot
Modale Futur I
echwäert usoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ugesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusoen
dugéifsusoen
hien/si,hatt/etgéifusoen
mirgéifenusoen
dirgéiftusoen
sigéifenusoen
Conditionnel pass compos
echhttugesot
duhssugesot
hien/si,hatt/ethttugesot
mirhttenugesot
dirhttugesot
sihttenugesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso un!
Plurielsot un!
ugesot
usoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnugesot
dugëssugesot
hie/si,hatt/etgëttugesot
mirginnugesot
dirgittugesot
siginnugesot
Imperfait
echgouf ugesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnugesot ginn
dubassugesot ginn
hien/si,hatt/etassugesot ginn
mirsinnugesot ginn
dirsiddugesot ginn
sisinnugesot ginn
Plus-que-parfait
echwarugesot ginn
duwaarsugesot ginn
hien/si,hatt/etwarugesot ginn
mirwarenugesot ginn
dirwaartugesot ginn
siwarenugesot ginn
Modale Futur I
echwäert ugesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ugesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ugesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenversoenvirsoenzousoen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles