E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uso-en ansagen (D) – annoncer (F)
Stammformen uso-ensee-t unuge-so-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echso-en un
dusee-s un
hien/si,hatt/etsee-t un
mirso-en un
dirso-t un
siso-en un
Prtrit
echso-t un
duso-s un
hien/si,hatt/etso-t un
mirso-t-en un
dirso-t un
siso-t-en un
Pass compos
echhunnuge-so-t
duhuesuge-so-t
hien/si,hatt/ethuetuge-so-t
mirhunnuge-so-t
dirhuttuge-so-t
sihunnuge-so-t
Plus-que-parfait
echhatuge-so-t
duhasuge-so-t
hien/si,hatt/ethatuge-so-t
mirhatenuge-so-t
dirhatuge-so-t
sihatenuge-so-t
Futur I
echwäert uso-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-so-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuso-en
dugéifsuso-en
hien/si,hatt/etgéifuso-en
mirgéifenuso-en
dirgéiftuso-en
sigéifenuso-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-so-t
duhssuge-so-t
hien/si,hatt/ethttuge-so-t
mirhttenuge-so-t
dirhttuge-so-t
sihttenuge-so-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso un!
Plurielso-t un!
uge-so-t
uso-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-so-t
dugëssuge-so-t
hie/si,hatt/etgëttuge-so-t
mirginnuge-so-t
dirgittuge-so-t
siginnuge-so-t
Prtrit
echgouf uge-so-t
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnuge-so-t ginn
dubassuge-so-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-so-t ginn
mirsinnuge-so-t ginn
dirsidduge-so-t ginn
sisinnuge-so-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-so-t ginn
duwaarsuge-so-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-so-t ginn
mirwarenuge-so-t ginn
dirwaartuge-so-t ginn
siwarenuge-so-t ginn
Futur I
echwäert uge-so-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-so-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-so-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-so-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-so-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enentso-enermso-ennoso-enofso-enopso-enso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles