E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versoen versagen (D) – chouer (F)
Stammformen versoenverseetversot
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversoen
duversees
hien/si,hatt/etverseet
mirversoen
dirversot
siversoen
Prtrit
echversot
duversos
hien/si,hatt/etversot
mirversoten
dirversot
siversoten
Pass compos
echhuversot
duhuesversot
hien/si,hatt/ethuetversot
mirhuversot
dirhuttversot
sihuversot
Plus-que-parfait
echhatversot
duhasversot
hien/si,hatt/ethatversot
mirhateversot
dirhatversot
sihateversot
Futur I
echwäert versoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversoen
dugéifsversoen
hien/si,hatt/etgéifversoen
mirgéifeversoen
dirgéiftversoen
sigéifeversoen
Conditionnel Pass compos
echhttversot
duhssversot
hien/si,hatt/ethttversot
mirhätteversot
dirhttversot
sihätteversot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverso!
Plurielversot!
versot
versoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversot
dugëssversot
hie/si,hatt/etgëttversot
mirgiversot
dirgittversot
sigiversot
Prtrit
echgouf versot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufe
dirgouft
sigoufe
Pass compos
echsiversot ginn
dubassversot ginn
hien/si,hatt/etassversot ginn
mirsiversot ginn
dirsiddversot ginn
sisiversot ginn
Plus-que-parfait
echwarversot ginn
duwaarsversot ginn
hien/si,hatt/etwarversot ginn
mirwareversot ginn
dirwaartversot ginn
siwareversot ginn
Futur I
echwäert versot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenusoenvirsoenzousoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles