E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zousoen zusagen (D)confirmer, s'engager (F)
Stammformen zousoenseet zouzougesot
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsoen zou
dusees zou
hien/si,hatt/etseet zou
mirsoen zou
dirsot zou
sisoen zou
Prtrit
echsot zou
dusos zou
hien/si,hatt/etsot zou
mirsoten zou
dirsot zou
sisoten zou
Pass compos
echhunnzougesot
duhueszougesot
hien/si,hatt/ethuetzougesot
mirhunnzougesot
dirhuttzougesot
sihunnzougesot
Plus-que-parfait
echhatzougesot
duhaszougesot
hien/si,hatt/ethatzougesot
mirhatenzougesot
dirhatzougesot
sihatenzougesot
Futur I
echwäert zousoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougesot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzousoen
dugéifszousoen
hien/si,hatt/etgéifzousoen
mirgéifenzousoen
dirgéiftzousoen
sigéifenzousoen
Conditionnel Pass compos
echhttzougesot
duhsszougesot
hien/si,hatt/ethttzougesot
mirhttenzougesot
dirhttzougesot
sihttenzougesot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso zou!
Plurielsot zou!
zougesot
zousoen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougesot
dugësszougesot
hie/si,hatt/etgëttzougesot
mirginnzougesot
dirgittzougesot
siginnzougesot
Prtrit
echgouf zougesot
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echsinnzougesot ginn
dubasszougesot ginn
hien/si,hatt/etasszougesot ginn
mirsinnzougesot ginn
dirsiddzougesot ginn
sisinnzougesot ginn
Plus-que-parfait
echwarzougesot ginn
duwaarszougesot ginn
hien/si,hatt/etwarzougesot ginn
mirwarenzougesot ginn
dirwaartzougesot ginn
siwarenzougesot ginn
Futur I
echwäert zougesot ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougesot gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougesot
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougesot ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougesot ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussoenduerchsoenentsoenermsoennosoenofsoenopsoensoenusoenversoenvirsoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles