E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
so-en sagen (D) – dire (F) – say (E) – dizer (P)
Stammformen so-ensee-tge-so-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echso-en
dusee-s
hien/si,hatt/etsee-t
mirso-en
dirso-t
siso-en
Prtrit
echso-t
duso-s
hien/si,hatt/etso-t
mirso-t-en
dirso-t
siso-t-en
Pass compos
echhuge-so-t
duhuesge-so-t
hien/si,hatt/ethuetge-so-t
mirhuge-so-t
dirhuttge-so-t
sihuge-so-t
Plus-que-parfait
echhatge-so-t
duhasge-so-t
hien/si,hatt/ethatge-so-t
mirhatege-so-t
dirhatge-so-t
sihatege-so-t
Futur I
echwäert so-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-so-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifso-en
dugéifsso-en
hien/si,hatt/etgéifso-en
mirgéifeso-en
dirgéiftso-en
sigéifeso-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-so-t
duhssge-so-t
hien/si,hatt/ethttge-so-t
mirhättege-so-t
dirhttge-so-t
sihättege-so-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierso!
Plurielso-t!
ge-so-t
so-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-so-t
dugëssge-so-t
hie/si,hatt/etgëttge-so-t
mirgige-so-t
dirgittge-so-t
sigige-so-t
Prtrit
echgouf ge-so-t
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufe
dirgouft
sigoufe
Pass compos
echsige-so-t ginn
dubassge-so-t ginn
hien/si,hatt/etassge-so-t ginn
mirsige-so-t ginn
dirsiddge-so-t ginn
sisige-so-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-so-t ginn
duwaarsge-so-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-so-t ginn
mirwarege-so-t ginn
dirwaartge-so-t ginn
siwarege-so-t ginn
Futur I
echwäert ge-so-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-so-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-so-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-so-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-so-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausso-enduerchso-enentso-enermso-ennoso-enofso-enopso-enuso-enverso-envirso-enzouso-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles