E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versöhnen versöhnen (D)concilier (F)
Stammformen versöhnenversöhntversöhnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echversöhnen
duversöhns
hien/si,hatt/etversöhnt
mirversöhnen
dirversöhnt
siversöhnen
Passé composé
echhuversöhnt
duhuesversöhnt
hien/si,hatt/ethuetversöhnt
mirhuversöhnt
dirhuttversöhnt
sihuversöhnt
Plus-que-parfait
echhatversöhnt
duhasversöhnt
hien/si,hatt/ethatversöhnt
mirhateversöhnt
dirhatversöhnt
sihateversöhnt
Futur I
echwäert versöhnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versöhnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversöhnen
dugéifsversöhnen
hien/si,hatt/etgéifversöhnen
mirgéifeversöhnen
dirgéiftversöhnen
sigéifeversöhnen
Conditionnel Passé composé
echhättversöhnt
duhässversöhnt
hien/si,hatt/ethättversöhnt
mirhätteversöhnt
dirhättversöhnt
sihätteversöhnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversöhn!
Plurielversöhnt!
versöhnt
versöhnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiversöhnt
dugëssversöhnt
hie/si,hatt/etgëttversöhnt
mirgiversöhnt
dirgittversöhnt
sigiversöhnt
Passé composé
echsiversöhnt ginn
dubassversöhnt ginn
hien/si,hatt/etassversöhnt ginn
mirsiversöhnt ginn
dirsiddversöhnt ginn
sisiversöhnt ginn
Plus-que-parfait
echwarversöhnt ginn
duwaarsversöhnt ginn
hien/si,hatt/etwarversöhnt ginn
mirwareversöhnt ginn
dirwaartversöhnt ginn
siwareversöhnt ginn
Futur I
echwäert versöhnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versöhnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif versöhnt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif versöhnt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier versöhnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles